Beslenme & Kilo Kontrolü

 İnsanoğlu her zaman ve devirde sağlıklı beslenme ve ideal kiloda kalma konusunda kafaya yormuştur ve yormaya da devam etmektedir. Bu konularda belki de binlerce reçete sunulmuştur ve sunulmaya da devam edilmektedir. Ancak her ne hikmetse, Kaynağı Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye (yani Peygamber Efendimiz’in (sav) sözleri, fiilleri ve hâli) olan Tıbb-ı Nebevi’nin konuya ilişkin tavsiyeleri ve uygulamaları genellikle göz ardı edilmekte, sistematik bir biçimde ele alınmamakta, tavsiye edilmemekte ve de uygulanmamaktadır.

Hakikat şudur ki gerçek ve makbul olan yaşam biçimi İslam Dininin ta kendisidir, başka bir ifade ile gerçek yaşam İslam Dininin içindedir.


İslam Dini hayatın her alanını içerdiği gibi, sağlıklı beslenme ve ideal kiloda kalma konularında da bilgi, söylem ve uygulamalara sahiptir. İslami yaşam kurgusunun sağlıklı beslenme ve yaşam, dolayısıyla ideal kiloda kalma söylem ve eylemleri Tıbb-ı Nebevi çerçevesinde değerlendirilebilir.

Tıbb-ı Nebevi’de genel olarak yeme-içme ve beslenme adabı

Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye’nin kaynaklık ettiği Tıbb-ı Nebevi’de genel beslenme, yeme ve içme adabını; helalinden ve temiz olanları yemek, israf etmemek, acıkmadan yememek, az yemek, sık sık yememek, aç kalmak, oruç tutmak, karışık yememek, bayat ve ısıtılmış yemekler yememek, katkılı hazır yiyecek ve içecekler tüketmemek, tıka basa doymadan kalkmak, paylaşmak, besmele ile başlamak ve hamd ile bitirmek, sağ elimizi kullanmak, hijyene dikkat etmek, dengeli ve ölçülü olmak şeklinde belirtmek mümkündür.


Bilindiği üzere düzenli beslenme ve kararında yeme sağlığı korumanın en önemli şartlarından biridir. Bu bağlamda Peygamber Efendimiz (sav) az yemek yemenin, mideyi yormamanın sağlığı koruma açısından önemli olduğunu vurgulamıştır. Bununla birlikte Peygamberimiz (sav), aşırı yemekten de sakındırmış ve beslenme konusunda bir denge oluşturmaya gayret etmiştir.


Bütüncül bir yaklaşım tarzı ile aşağı kilo kontrolü ve yukarı kilo kontrolü desteği alabilirsiniz. 

Instagram

@nadidebilgilerr

Whatsapp

+905373311979