KREM KİMYASI VE UYGULAMALARI

KREM KİMYASI ve UYGULAMALARI EĞİTİMİ

1. Modül (Temel Eğitim)

Toplam 3 hafta, Belirlenen gün ve saatte (Toplam 10 saat kayıttan ve online canlı soru-cevap dersleri)

1. HAFTA - Antik ve Modern Kozmetik ve Krem Tarihi - Cilt Anatomisi, Cilt Tipleri ve Bütünsel Sağlık - Cilt Deformasyonu ve Hastalıkları (Genel) - Mikrobiyoloji ve Hijyen - Krem Öncesi Cilt Temizliği (Uygulamalar diğer modülde) - Canlı SORU-CEVAP

2. HAFTA - Temel Kimya Aletleri ve Terminolojisi - Piyasa Krem İçerikleri ve Genel Zararları - Doğal Krem İçerikleri ve Genel Faydaları (Formül ve Uygulamalar 2. Modül Bölümlerinde) - Taşıyıcı Doymuş ve Doymamış Yağlar (Genel) - Aromatik Yağlar ve Esanslar (Genel) - Saf Su ve Hidrolatlar (Genel) - Canlı SORU-CEVAP

3. HAFTA  - Koruyucular (Genel - Sentetik ve Doğal Çeşitleri) - Emülgatörler (Genel - Sentetik ve Doğal Çeşitleri) - Nemlendiriciler (Genel - Sentetik ve Doğal Çeşitleri) - Diğer Katkılar (Genel - Sentetik ve Doğal Çeşitleri) - Maserasyon Yöntemi tekniği ve infüzyona uygun bitkiler ve uygulamalı gösterimi.

Canlı SORU-CEVAP (Formül ve Uygulamalar

2. Modül Bölümlerinde) - Genel Değerlendirme ve 1.Modül Başarı Sınavı

2. Modül (İleri Eğitim) Krem ve Türevleri Formülasyon ve Uygulamaları (Toplam 4 hafta 30 saat kayıttan teorik - uygulama ve online canlı soru-cevap dersleri)

1. HAFTA a. Temizlik ve Nemlendirme Amaçlı Losyon ve Krem Yapımı Bu bölümde cilt bakımının temeli yüz temizliği için losyon ve tonik yapımı ile cilt kuruluğu, kuruluktan kaynaklanan sorunlara özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.

b. Sağlık Amaçlı Merhem, Krem ve Serum Yapımı Bu bölümde cilt deformasyonları, yanıklar, egzama, sedef, cilt lekeleri, ayak-tırnak mantarları vb sağlık sorunlarına özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren kimya ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.

2. HAFTA c. Güzellik Amaçlı Losyon, Serum ve Krem Yapımı Bu bölümde yaşlanma karşıtı (Anti-aging), kırışıklık, gözaltı sorunları, kıllanma vb güzelliği bozucu durumlara özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.

d. Saç ve Tırnak Bakım Serum, Nemlendirici ve Krem Yapımı Bu bölümde saç ve saç dersindeki, kuruluk, zayıflık, dökülme, yağlanma, kepeklenme vb. sorunlarına özel ve tırnak bakımına özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde-saça ve tırnağa yedirme şekilleri gösterilir.

3. HAFTA e. Masaj Yağı, Losyonu ve Kremi Yapımı Bu bölümde aromaterapi kurallarına uygun masaj yağı çeşitleri, kremleri ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.

f. Mizaca Özel Merhem ve Krem Yapımı Bu bölümde Züleyha İBRAHİMCİOĞLU çalışmalarına özel ateş, hava, toprak su elementlerinden ortaya çıkan mizaçlara özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.

4. HAFTA g. Hamile ve Bebeklere Özel Losyon ve Krem Yapımı Bu bölümde gebelik ve sonrasında ortaya çıkan çatlak, sarkma vb. sorunlara özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde yedirme şekilleri gösterilir.  

h. Erkeklere Özel Losyon, Tıraş Ürünü ve Krem Yapımı Bu bölümde sakal güçlendirme, kıl dökme, tıraş sonrası sorunlara özel tıbbi bitkiler ve doğal kimyasallar içeren krem ve after-shave gibi türevlerinin formülleri, yapılışları ve cilde-sakala yedirme şekilleri gösterilir.

NOT: 1. Ve 2. Modül için:  Teorik ve uygulamalar olarak kimyager Fatih KÜÇÜKUYSAL eğitimine ek olarak mizaç eğitmeni Züleyha İBRAHİMCİOĞLU ve sağlıklı yaşam koçu Nadide YÖRÜK ile formülasyon ve uygulamaları verilir.

 Teorik ve uygulamalı dersler offline kayıttan olur.

 Soru Cevap ve Değerlendirme online canlı olur.

Temel ve ileri modül programı bitirenlere e-devlet onaylı sertifika verilir.

İki modül toplam 7 hafta (10+30 saat)