Göz Sağlığı -4-

Göz için zararlı olanlar:

Tuz, doğal olmayan turşu, fazla ekşi yemek, soğan, sarımsak, siyah zeytin ve sirkeyi çok kullanmak, çok yemek, çok su içmek, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan bilhassa bakliyat türü yemekler yemek, yemekten hemen sonra uyumak, çok uyumak, aşırı cinsi münasebette bulunmak, sırt üstü uyumak, uykusuzluk, bağırarak ve şiddetli bir şekilde ağlamak, sık hamama gitmek, yüz ve boyuna sık kupa kapatmak, sık kan aldırmak, küçük harfli yazıları çok okumak.
Göz egzersizi için günde 10-15 dakika küçük harfli yazı okumak faydalıdır.

 Göz için faydalı olanlar:

Az yemek, sessizce çok ağlamak, hapşırmak, gülümsemek, başı zeytinyağı ile yağlamak, buruna zeytinyağı, badem yağı, defne yağı damlatmak, arasıra kusmak, beyin, karaciğer, böbrek ve kan temizlemelerini yapmak, güzel ahlaklı olmak, temiz nehir veya denizde su altında gözleri açık tutmak, sabahleyin yükselen güneşe bakmak, sık sık fakat kısa sürelerle güneşe bakmak,  rahat ve yeterli uyumak, yüksek yastıkta uyumak, saçları uzatmak, saçları sık taramak, hergün sürme kullanmak, gözleri sık sık rezene suyu ile yıkamak, beyaz mantarı kaynatarak suyunu içmek.
Eskiden insanlar saat olmadığı için güneşe sık bakarlardı, bu sebepten göz problemi yaşamazlardı. Vücuttaki her organın onsekizbin alemde bir misali vardır. Gözün misali güneştir ve göz ile güneşin enerji kaynağı aynıdır.

Aidin SALİH 

________________________________