Aslında kuru ya da taze meyvenin sağlığa faydaları büyük ama uzmanların da söylediğine göre kuru meyveler bir tık önde...

Kuru meyveler çoğu zaman tokluk hissini artırıp, daha kolay ulaşılabilir nitelikte olmasından ötürü hayatlarımıza hızla giriş yapmıştır. Taze meyvelerden daha az su içeren fakat karbonhidrat, lif, mineral, antioksidan ve karotenoid bakımından zengin olan kuru meyveler, gerçek birer enerji deposudur. Yorgunluğa iyi geldiği için özellikle fiziksel aktivite öncesi ve sonrasında tüketilmesi önerilir. Ara öğünlerimizin vazgeçilmezi olmuştur ve sağlık açısından kuru meyveler, taze meyvelerle aynı oranda sağlıklı ve son derece önemlidir. Yalnız kuru meyvelerin raf ömrü daha uzun olması nedeniyle tercih edilebilirliği daha fazladır. Aynı zamanda taze meyvelere oranla daha yüksek polifenol (antioksidan) içerir.

İkisi de sağlık açısından aynı özelliklere sahiptir. Meyvelerin tatlı olması bir yana, yüksek antioksidan ve lif açısından zengin olmalarından ötürü fazlaca tüketilmekleri önerilir. Farklı meyveler farklı besin öğeleri ve faydaları içeriyor olsalar da genel olarak tümünde bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarayan antioksidan ve lifin farklı formları bulunur.

Meyvelerin, ister taze ister kuru olması fark etmeden yararlarını en iyi şekilde almak için seçtiğiniz meyvenin kimyasal içermemesini göz önünde bulundurun. Kuru meyveler yoğun şeker içeriğinden dolayı tatlı olarak tüketmek için idealdir. Kuru meyveler yaş meyvenin içerdikleri % 80-95 oranındaki suyun % 10 - 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilirler. Bu 'kurutma' işlemi sonrası, C vitamini dışında bütün minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı korurlar.